Nvidia Driver sorunu
Tofloor
poster avatar
metehan66
deepin
2018-01-01 01:27
Author
ingilizcem olmadığı için özür diliyorum. Nvidia açık kaynak driverini kullandığım zaman bilgisayarım sürekli kilitleniyor. Deepin Graphics Driver Manager ile Nvidia kapalı kaynak driverini yüklediğimde kilitlenme sorunu ortadan kalkıyor ancak bu seferde bilgisayar açılırken 'bbswitch no suitable _DSM call found' hatası alıyorum. Ayrıca Deepin animasyon yazısı ise iki katı büyüyor. Bu durum kalitesiz bir işletim sistemi izlenimi veriyor ve can sıkıcı. Oysa Deepin şu ana kadar denediğim linuxlar içinde en çok beğendiğim olmuştu. Bu sorunu nasıl halledebiliriz?
Reply Favorite View the author
All Replies
meda
deepin
2018-01-01 23:30
Belirtiyim İngilizce bilmediğiniz için kesinlikle özür dilemeyin. Bilmek zorunda da değilsiniz.
Evvela kaynak olarak Debian için olan sürücü kurulumları Deepin için de geçerli makine dizüstü bilgisayar galiba; Optimus dediğimiz İntel haricinde Nvidia ekran kartı var. Öyleyse terminalde sırasıyla

sudo apt install bumblebee-nvidia
sudo systemctl enable bumblebeed

komutlarını uyguladıktan sonra sistemi yeniden başlatın.

Reply View the author
metehan66
deepin
2018-01-02 06:53
Edited by metehan66 at 2018-1-1 22:57
https://bbs.deepin.org/post/150961
Belirtiyim İngilizce bilmediğiniz için kesinlikle özür dilemeyin. Bilmek zorunda da değilsiniz ...

Belirttiğiniz şekilde komutları uyguladım ve pc' yi yeniden başlattım. Boot ekranında öylece kaldı pc açılmadı. Driverler çakışmıştır diye sistemi yeniden kurup verdiğiniz komutları yine aynı şekilde uygulayıp sistemi yeniden başlattım ancak yine pc boot ekranında öylece takılı kaldı yani yine açılmadı. Ayrıca yine boot ekranına  'bbswitch no suitable _DSM call found' hatası da geliyor.
NOT: Sistemimde Asus Nvidia 550 ti ekran kartı ve 4. nesil İntel İ5-4440 işlemci var.
Reply View the author
meda
deepin
2018-01-03 21:22
Edited by meda at 2018-1-3 13:29

Aslında dizüstü bilgisayarlar için olan sürücü kurulumu yapmşssınız.

Yanlış olan sürücü kaldırmak için ilk satırı sonrasındaki satırlarda doğru olanın  kurulumunu sağlayacak.
sudo apt purge bumblebee* nvidia* bbswitch*
sudo apt install nvidia-driver
sudo nvidia-xconfig

Reply View the author
metehan66
deepin
2018-01-05 06:40
Aslında dizüstü bilgisayarlar için olan sürücü kurulumu yapmşssınız.

Yanlış olan sü ...

Sorun çıkaran driver bu zaten. Ben nvidia driverini Deepin Graphics Driver Manager yardımıyla kuruyordum. Bir de sizin dediğiniz gibi kurayım diye temiz bir kurulum yaptım ve yazdığınız komutları kullanarak nvidia driveri kurdum. Sonuç yine aynı: 'bbswitch no suitable _DSM call found' hatası alıyorum.Bu driveri kurmazsam bu sefer de pc sürekli donuyor (kilitleniyor).
Reply View the author
meda
deepin
2018-01-08 01:56

komutlar sonrası çıktıları buraya geçerseniz irdeleyelim. Ayrıca Mint, Ubuntu Tr fırumlarıda yardım alabilirsiniz.
Reply View the author
metehan66
deepin
2018-01-08 02:07
komutlar sonrası çıktıları buraya geçerseniz irdeleyelim. Ayrıca Mint, Ubuntu Tr fırumlar ...

Verdiğiniz  komutu  uyguladım. Nvidia driveri sorunsuzca kalktı. Size Silme işlemiyle ilgili satırları kopyalayamıyorum çünki çok uzun olduğu için izin verilmiyor.
Reply View the author
meda
deepin
2018-01-11 17:48
sudo apt install nvidia-driver
sudo nvidia-xconfig

Bu komutlardan sonra hata vs birşey oluyor mu ?
Reply View the author
Comments
ihipop
2018-01-11 18:01
你是中国人麼?
metehan66
deepin
2018-01-13 06:24
Bu komutlardan sonra hata vs birşey oluyor mu ?

İkinci sıradaki komuttan sonra şu hatayı alıyorum : mete@mete-PC:~/Desktop$ sudo nvidia-xconfig
[sudo] password for mete:
sudo: nvidia-xconfig: komut bulunamadı
Reply View the author
meda
deepin
2018-01-13 22:16
sudo apt install firmware-linux nvidia-driver nvidia-settings nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

Komutları sırasıyla uyguladıktan sonra yeniden başlatmayı unutmayın. Hatalı bir durum olursa yazarsınız.
Reply View the author